koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

tel.:  609 259 834     mail:

3 minutes | 567 words

    Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon. W trakcie tych objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Zwolennikiem słusznej święta Bożego Ciała był również Jakub Pantaléon z Troyes, który poznał świętą, gdy posługiwał jako archidiakon w Liege. Kiedy w 1264 r. został on papieżem i przyjął imię Urban IV, ustanowił uroczystość Bożego Ciała jako obowiązkowe święto dla Kościoła powszechnego, obchodzone w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego. Wkrótce zaczęto jednak wysuwać przeciwko Juliannie oskarżenia o herezję, a decyzję o wprowadzeniu święta Bożego Ciaław diecezji Liege, uznano za przedwczesną. Zarzuty te spowodowały, że święto przestało być obchodzone.
    11 sierpnia 1264 r. Urban IV ogłosił bullę "Transiturus de hoc mundo", na mocy której Boże Ciało stało się świętem całego Kościoła. Śmierć papieża przeszkodziła jednak ogłoszeniu bulli. Dokonał tego papież Jan XXII (w 1334 r.), natomiast papież Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone. W Polsce, po raz pierwszy uroczystość ta została wprowadzona w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w godzinach dopołudniowych odbyła się centralna Procesja Bożego Ciała ulicami naszego miasta. W naszej parafii o godzinie 13:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Jana Krynickiego.

BC 013

Podczas dzisiejszej uroczystości gościliśmy księdza Reginaldo Lugarezi pochodzącego z Brazylii, a pracującego  w parafii Parish Assesse w Belgii.

BC 034

Ksiądz Reginaldo wygłosił także kazanie po włosku, które było tłumaczone przez ks. Mateusza.

Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii ruszyła procesja ulicami osiedla do czterech ołtarzy.


Ołtarz I. – zlokalizowany był przy parkingu przy ul Dukielskiej, Jego tytuł: „Moje życie byłoby puste, gdybym nie przyjmowała codziennie Komunii Świętej”

Oltarz 1

Ołtarz II. – przy ul. Św. Jana z Dukli, miał tytuł: „Wyjdź z domu i uczestnicz we Mszy Świętej. Świat nie może istnieć bez Mszy Świętej”

Oltarz 2

Ołtarz III. – umiejscowiony przy ul. Krośnieńskiej. Tytuł ołtarza: „Eucharystia to moja autostrada do nieba”

Oltarz 3

Ołtarz IV. - przy szkole Sióstr Pijarek. Jego tytuł : „Tajemnica Mszy św. wymaga wielkiego skupienia i czystości serca”

Oltarz 4

Tradycją w naszej parafii jest uczestnictwo w tej dzisiejszej uroczystości, Orkiestry Dętej OSP z Gaci. To ona uświetnia swoją grą nie tylko Eucharystię, ale także i Procesję.

BC 210

Zakończenie dzisiejszej procesji nastąpiło przed kościołem, gdzie miało miejsce końcowe błogosławieństwo, a następnie przed wejściem do kościoła, orkiestra dała krótki koncert dla wszystkich zebranych.

BC 247

BC 253


 Niżej nagrania wideo:


Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii zdjęć: Boże Ciało.

Transmisja na żywo

Transmisja YouTube

indeks

Nowenna do

Matki Bożej

   

Nowenna do

bł. Karoliny

MB NP m1            Karol k m

Aby wpisać intencję wybierz Nowennę klikając na dany obrazek !

Licznik odwiedzin

04389000
DzisiajDzisiaj1099
Ten tydzieńTen tydzień1099
Ten miesiącTen miesiąc2635

Kalendarz spotkań grup duszpasterskich

Kalendarz wydarzeń

   oaza lso diecezja rz DRcaritas dzielo