koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

tel.:  609 259 834     mail:

WPi     WIELKI PIĄTEK TO DZIEŃ MĘKI I ŚMIERCI JEZUSA.

Od godz. 8.00 możliwość indywidualnej Adoracji Jezusa.

- O godzinie 15.00 rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia, modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa.

- Kolejna Droga Krzyżowa będzie o godz. 17.30.

- O godz. 18.00 rozpoczęcie Liturgii Wielkiego Piątku zakończoną przeniesieniem Pana Jezusa do grobu. Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 24.00.

3 minutes | 567 words

W najbliższy wtorek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, które zostało ustanowione 12 lutego 2004 roku. Obchodźmy to święto czynnie, wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Niech Flaga Państwowa powiewa na naszych domach i blokach.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.

flaga1

Wywieśmy w naszych domach flagi narodowe, aby zamanifestować nasze przywiązanie do wiary katolickiej i do naszej ojczyzny!

Natomiast w środę 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to także święto Państwowe: Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W tym dniu w naszej parafii Msze św. tak jak w każdą niedzielę tj. o godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00 i o 18:00.



Matka Boża, która od wieków czuwała nad wiernymi w Polsce. Nie tylko w spokojnych latach, ale i w trudnych chwilach. Nie opuściła Polaków podczas "potopu szwedzkiego", w czasach zaborów, powstań i wojen. Najbardziej opieka Matki Bożej dała się odczuć w roku 1655, gdy Szwedzi napadli na Rzeczpospolitą. Nasza ojczyzna nie była na to przygotowana i Szwedzi szybko zajęli dużą część kraju i zatrzymali się pod murami Jasnej Góry. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, Polacy oddani Matce Bożej, postanowili stawić czoła dużej armii wroga i bronić się do ostatniego żołnierza.

matka Boza

To zawierzenie Maryi, dało niewielkiej grupce broniących, zwycięstwo nad szwedami. Wydarzenie to miało zatem nie tylko znaczenie polityczne ale również religijne. Król Jan Kazimierz docenił opiekę Matki Boskiej i 1 kwietnia 1656 roku złożył uroczyste ślubowanie w Katedrze Lwowskiej, oddając Polskę pod jej władanie.
    Przykładem powszechnej czci dla Maryi za Piastów i Jagiellonów jest "Bogurodzica" - najstarsza polska pieśń religijna, która pełniła często rolę hymnu narodowego i którą śpiewało rycerstwo polskie pod Grunwaldem. "Bogurodzica" jest najstarszym i najszacowniejszym dokumentem pisanym i śpiewanym polskiej maryjności pochodzącym już z XIII wieku. Szczególny kult Obrazu jasnogórskiego w aspekcie narodowym potwierdza historyk polski Jan Długosz, który właśnie Obraz jasnogórski nazywa "...obrazem Najchwalebniejszej i Najwznioślejszej dziewicy i Pani i Królowej świata i naszej Maryi".
    Po odzyskaniu niepodległości, w roku 1918 Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem "Królowej Polski". Ówczesny Papież Benedykt XV przychylił się do tej prośby 2 lata później tj. w 1920r. Data 3 maja nie była przypadkowa, otóż Biskupi umyślnie zaproponowali Ojcu świętemu ten dzień, aby podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą Konstytucją Polską.

W 1962 roku papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski. Została ona patronką Polski wraz ze św. Wojciechem, biskupem – męczennikiem i św. Stanisławem.

    Dnia 3 maja 1966 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, w obecności Episkopatu Polski i tysięcznych rzesz oddał w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła, rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski.

Kalendarz spotkań grup duszpasterskich

   oaza lso diecezja rz DRcaritas dzielo  indeks

Kalendarz wydarzeń