koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

tel.:  609 259 834     mail:

WPi     WIELKI PIĄTEK TO DZIEŃ MĘKI I ŚMIERCI JEZUSA.

Od godz. 8.00 możliwość indywidualnej Adoracji Jezusa.

- O godzinie 15.00 rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia, modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa.

- Kolejna Droga Krzyżowa będzie o godz. 17.30.

- O godz. 18.00 rozpoczęcie Liturgii Wielkiego Piątku zakończoną przeniesieniem Pana Jezusa do grobu. Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 24.00.

2 minutes | 314 words

Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła się o godzinie 1800, jest początkiem Triduum Paschalnego: dzień Męki i Śmierci Chrystusa. W czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament jako Ofiarę i Komunię. Odprawił na oczach Apostołów pierwszą Mszę świętą i rozdał im eucharystyczny Chleb jako Komunię świętą.


 WCz 09

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Jan Krynicki - proboszcz naszej parafii.

W trakcie śpiewu „Gloria” (Chwała na wysokości Bogu) w kościele rozbrzmiewają wszystkie dzwony – po czym milkną aż do momentu, w którym ogłoszą nam radosne Alleluja – Pan zmartwychwstał! Od tego momentu „uroczyste” dzwonki zastępowane są przez „żałobne” drewniane kołatki; milkną również od tego momentu organy, których dźwięk powróci w Wigilię Paschalną

WCz 15

Na dzisiejszej Mszy, homilię wygłosił ksiądz Paweł.

WCz 20

 Dary ofiarne oraz chlebki miłosierdzia przygotował Parafialny Zespół Caritas.WCz 30

 

WCz 32

Po komunii miał miejsce obrzęd błogosławieństwa chlebków, któe wierni mogli zabrać do swych domów.

WCz 41

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się znakiem krzyża, ale nie kończy się błogosławieństwem i rozesłaniem „Idźcie w pokoju Chrystusa”, gdyż rozpoczyna ona obchody Triduum Paschalnego. Błogosławieństwo otrzymamy dopiero na koniec Liturgii Wigilii Paschalnej.

Tak więć na zakończenie dzisiejszej Eucgarystii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, która jako miejsce puste i ciemne, ma przypominać o sytuacji Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy przygotowywał się na śmierć oczekując w Ogrodzie Oliwnym przyjścia swych oprawców. Podczas przenoszenia rozbrzmiał śpiew hymnu św. Tomasza z Akwinu "Sław języku tajemnicę" (Pange Lingua Gloriosi).

WCz 46

WCz 51
Po przeniesieniu, obnaża się ołtarz z obrusa a także chowa się stojące obok lichtarze ze świecami.

 Ciemnica

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: Wielki Czwartek.

Kalendarz spotkań grup duszpasterskich

   oaza lso diecezja rz DRcaritas dzielo  indeks

Kalendarz wydarzeń