koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon. W trakcie tych objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi.
Jednak oficjalnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ustanowił to dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. W Polsce, po raz pierwszy uroczystość ta została wprowadzona w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.

W Polsce, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.


W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w godzinach dopołudniowych odbyła się centralna Procesja Bożego Ciała ulicami naszego miasta. W naszej parafii o godzinie 13:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Jana Krynickiego, a bezpośrednio po jej zakończeniu ruszyła procesja ulicami osiedla do czterech ołtarzy.

BC 017

Ołtarz I. – zlokalizowany był przy parkingu przy ul Dukielskiej, Jego tytuł: „JESTEŚCIE NAPEŁNIENI DUCHEM ŚWIĘTYM”

oltarz 1

oltarz 1a

Ołtarz II. – przy ul. Krośnieńskiej 2, miał tytuł: „DOM ŚWIĘTEGO JÓZEFA”

oltarz 2

oltarz 2a

Ołtarz III. – umiejscowiony przy ul. Krośnieńskiej. Tytuł ołtarza: „SWIĘTY STANISŁAW KOSTKA”

oltarz 3

oltarz 3a

Ołtarz IV. - przy szkole Sióstr Pijarek. Jego tytuł : „WOLNA I NIEPODLEGŁA”

oltarz 4

oltarz 4a

Tradycją w naszej parafii jest uczestnictwo w tej dzisiejszej uroczystości, Orkiestry Dętej OSP z Gaci. To ona uświetnia swoją grą nie tylko Eucharystię, ale także i Procesję.

BC 046

Zakończenie dzisiejszej procesji nastąpiło w kościele, gdzie odśpiewaliśmy uroczyste TEDEUM.

BC 168
Po zakończeniu procesji, przed wejściem do kościoła, orkiestra dała krótki koncert dla wszystkich zebranych.

 BC 172

Niżej nagrania video:

 

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć: Procesja Bożego Ciała.

Statystyka z dnia:  12-01-2019

Chrzty: 4  
Śluby:
0  
Pogrzeby: 0  
Galeria: 26738
zdjęć

Licznik odwiedzin

03142014
DzisiajDzisiaj30
Ten tydzieńTen tydzień5262
Ten miesiącTen miesiąc21582
Do Odpustu Parafialnego zostało:
3
3
0
0
5
5
Dni

Losowe cytaty

Ps 145, 15: Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają, i podnosi wszystkich zgnębionych.

Spotkania Grup Parafialnych

Kalendarz wydarzeń

Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

NIP: 813-31-43-292

strona: www.bl-karolina.eu    email: parafia @ bl-karolina.eu

                  parafia                    radio via 

Konto parafii:  PEKAO S.A. : 38 1240 2614 1111 0000 3965 3310

   oaza LSO1 diecezja rz DRcaritas dzielo